Munch, Warhol ve Ağrı

İntikam tanrıçası Poine, tanrıları kızdıran ölümlü aptalları cezalandırmak için gönderilmiştir. Ağrı (pain) ismi bu tanrıçadan gelir. Eski kültürlerde ağrı ve hastalığın insan aptallığına bir ceza olduğuna inanır, kızgın tanrıları yatıştırmak için hayvanları kurban eder , çeşitli ritüeller , törenler düzenlerlermiş.

Benim işim ağrıyı dindirmek. Branşım Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun temel konusu bu. Ağrıyla mücadelede ek bir destek için akupunktur eğitimi aldım. Ağrılı çok hasta gördüm. İnsan hayatını ne kadar etkilediğini, verimsiz mutsuz ettiğini, yaşama sevincini bitirdiğini gördüm. Hastanın gözlerinden ağrıyı okumayı öğrendim. Asistanlığımda ağrı konulu tüm sunumlarda Edward Munch’un çığlık adlı resmi kullanılırdı.

IMG_6343-001

 

 

 

Bu çığlık hepimizin üzerinde belki mesleki deformasyon etkisiyle ağrı çeken bir insan algısı yaratmış.Yakın zamanda Ankara Cer Modern’de Munch-Warhol sergisinde öğrendim k bu resmin çıkış noktası bambaşkaymış.

 

 

 

 

 

IMG_6361-001

Sergideki bilgilerden aynen aktarıyorum:

“Dünyanın en çok kopyalanmış motiflerinden biri olan Çığlık’ın bu taş baskı yorumlanması ilk kez 1893 yılında yağlı boya olarak resmedildikten sonra basılmıştır. Orijinal resim ve çeşitlemeleri Munch’un ifadesine göre 1910 yılında meydana gelenbir olayın şiirsel çağrışımları üzerine yapılmıştır. olayın, bellek süzgecinden geçen gerçeklikten öte, abartılı bir anlık sunuyla kargaşa içindeki insanın ruh halini izleyiciye sunar. Munch, bellek ve resmi hakkında şunları söyler: ‘iki arkadaşımla yolda yürüyorduk, güneş batmak üzereydi, gökyüzü kan kırmızı renge bürünmüştü.Melankolik bir ruh haline girdim,ölümcül yorgun, öylece durakaldım.Mavi-siyah şehir ateşli bir kızıla dönüşmüştü. Arkadaşlarım yoluna devam etti, ben yalnızlık ve anksiyete ile titredim, büyük çığlığı hissettim. Doğa.’ “

 

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Ağrı ile mücadele doğal olarak insanlık tarihi kadar eski. Hipokratın çiğnettiği söğüt yapraklarının şimdiki ismi Aspirin. Tıp dünyası var gücüyle ağrıyı yenmeye çalışıyor, umarım kimsenin ağrı çekmediği günler görürüz. Yazıyı ‘Pain’ isimli şarkıyla bitiriyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir