Femme se tenant le dos à cause de la douleur

 

Bel ve boyun ağrıları en yaygın sağlık sorunlarındandır. Bel ağrılarının yaşam boyu görülme prevalansı % 70 dir.

Bel ve boyun ağrılarının en sık nedeni mekanik faktörlerdir. Pek çok insan bel tutulması problemi yaşar. Bel ve boyun fıtıklarında ağrıya ek olarak kol ve bacaklarda uyuşma, kuvvet kaybı gibi semptomlar gelişebilir. Kas kaynaklı ağrılara mesleki zorlamalar, bilgisayar karşısında uzun süre oturma, vücudu yanlış kullanma neden olabilir.

Tedavi de kilit nokta vücudu doğru kullanma ve egzersizdir. İlaç tedavisi, fizik tedavi uygulanabilir. İleri kas kuvvetsizliği yapan fıtık vakalarında operasyon düşünülebilir.

Akupunktur tedavisi ağrının azlatılmasında etkilidir. Yapılan çalışmalarda tedavi öncesi ve sonrası çekilen MR larda fıtık boyutlarının küçüldüğü gösterilmiştir.

1139 hasta ile yapılan 11 çalışmanın sonuçlarına göre akut bel ağrılı hastalarda akupunktur uygulamasının  NSAI ilaçlardan daha etkili olduğu gösterilmiştir. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23269281


BEL AĞRISI AKUPUNKTUR UYGULAMASI

 

10 seanslık kür ağrının durumuna bağlı olarak her gün veya gün aşırı uygulanabilir. Kür tamamlandıktan sonra önce 2 haftada bir daha sonra ayda bir hatırlatma seansları yapılır.

 

VAZODA ÇİÇEKLER