Beautiful young woman with bright make-up, holding orange,

 

 

Akupunktur, iştahı kapatma, metabolizmayı hızlandırma, yağ yakımını arttırma yolları ile kilo verme sürecini destekler.

220 kişiyle yapılan bilimsel bir araştırmada diyet kısıtlaması ile birlikte yapılan vücut akupunkturunun kilo veriminde olduğu gibi lipid yüksekliği tarzında obeziteye bağlı risk faktörlerinin azaltılmasında da etkili olduğu görülmüştür. Dahası anti -Hsp antikorlarının regülasyonu ile immunmodülatör etkisi olduğu da gösterilmiştir. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3353309/

Toplamda 3013 hastanın dahil olduğu 31 çalışmayı inceleyen bir metaanaliz ise obezitede akupunkturun etkin olduğunu göstermiştir. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19139756

Özellikle belirtilmesi gereken nokta kilo verme yolunda akupunkturun destekleyici olduğudur, bir ivme ve hız verir. Kişinin yediklerine dikkat etmesi ve hareketini arttırması esastır. Akupunktur, kilo vermeyi hızlandırır, kolaylaştırır ama tek başına mucizevi bir şekilde kilo verdirmez.

Bir diğer yanlış bilgi de akupunktur desteği ile kilo verdikten sonra akupunktur uygulamaları bırakılınca hızla verilen kiloların alındığıdır. Buradaki ince nokta da aslında yukarıda anlattığıma paraleldir. Akupunktur kilo verme sürecinde mucizeler yaratmaz. Tedaviyi bıraktıktan sonra kişi diyetine ve egzersizine dikkat etmezse elbette kilo alacaktır. 

En kolay kilo veren ve sonrasında kilosunu koruyan grup akupunktur seanslarına düzenli devam eden, yediklerine dikkat eden ve bir miktar egzersiz yapmaya gayret eden kişilerdir. Diyet derken asla sağlıksız çok az yenen diyetleri kastetmiyorum. Benim önerim hastanın diyet stresine girmeden sadece porsiyonlarını azaltması ve kilo yapan gıdalardan uzak durmasıdır. Buna örneğin günde 30 dakika yürüyüş eklenirse sonuçlar yüz güldürücüdür.

 

Uygulama  genelde şu şekildedir:

Hastaya 10 seans hem vücut hem kulak akupunkturu uyguluyorum. İlk 5 gün hergün daha sonra gün aşırı veya haftada 3 kez. Kalıcı kulak  iğneleri ile tedavi destekliyorum. 10 seanslık bir kür tamamlandıktan sonra önce 2 haftada bir daha sonra ayda bir hatırlatma seanslarına devam edilirse sonuç daha kalıcı olur.

Bouquet colorful Gerber flowers