Elle Dergisi,Sağlık: “Her Derde Deva Tedavi : Akupunktur” Dr.Erinç Karacehennem

HER DERDE DEVA TEDAVI: AKUPUNKTUR

1/20/2011
Yaygın inanışın aksine, sadece kilo verme ve sigara bıraktırmada kullanılmaz, her hastalığın tedavisinde yeri vardır. Hiçbir rahatsızlığı olmayan kişilerde bile düzenli akupunktur tedavisiyle vücut direnci artar, beden dengelenir, enerji düzeyi yükselir. Her seansla fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal iyilik hali çoğalır. Latince bir kelime olan “akupunktur”, “iğne” anlamına gelen “acus” ve “delmek, iğnelemek” anlamına gelen “punctura” kelimelerinden türemiştir. Vücut yüzeyindeki bazı noktaların iğnelenmesiyle hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bir tedavi tarzıdır. Sadece hastalık semptomlarını ortadan kaldıran değil, aynı zamanda hastalıkları tedavi eden bir disiplindir. Akupunktur felsefesi, bütüncül bir yaklaşım üzerine inşa edilmiştir. İnsan organlarının tek tek ele alınmasından çok, her organın bütün içerisinde birbiriyle ilişkili olduklarını ve tedavide ilk prensibin, bütünlüğün korunması olduğunu savunur.
Akupunktur noktaları, deride birtakım çizgisel meridyenler üzerine yerleşmişlerdir. Bu noktaların fizyolojik özellikleri incelendiğinde, diğer bölgelere göre çok daha fazla reseptör içerdiği, deri direncinin düşük, elektriksel geçirgenliğin yüksek olduğu saptanmıştır. Her rahatsızlık için belli noktalar seçilerek bir kür planlanır. Bir seans, ortalama 20 dakika sürer. İğneler takıldıktan sonra hasta gevşemiş şekilde 20 dakika istirahat eder. Sonrasında iğneler çıkarılır. Takma ve çıkarma işlemi sırasında hasta, sinek ısırığından fazla bir ağrı hissetmez. Bir kür ortalama 8-10 seanstır. Vücutta bir seansın etkisini 72 saat korunduğu için seansların arası 72 saatten fazla açılmamaya çalışılır.
Akupunktur yanlış bir anlayışla mevcut tıbbın rakibi, alternatifi olarak görülmüştür. Halbuki mevcut tıbbın rakibi değil, tamamlayıcısıdır. Ülkemizde akupunktur uygulaması için Sağlık Bakanlığı tarafından sadece hekimlere izin verilmiştir. Böylece hekimler akupunkturu hastalarının tedavisi için kullanmaya başlamışlar ve hastalarına hizmet verme alanlarını genişletmişlerdir.Dr. Erinç Karacehennem
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Akupunktur Uzmanı
erinck@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir